دانشجویان عدالتخواه رفسنجان

لُبِّ انتظار ما از دانشجویان عدالتخواهیست. (امام خامنه ای)

دانشجویان عدالتخواه رفسنجان

لُبِّ انتظار ما از دانشجویان عدالتخواهیست. (امام خامنه ای)

دانشجویان عدالتخواه رفسنجان

مطالب پربحث‌تر

آخرین نظرات

اى معلم با ایمان آگاه و آزاد! به عنوان یک دوست و همفکر و همراهت خواهش مى‏‌کنم، شما را به خدا در این کلاس‌ها یک مشت انسان‏‌نماىِ قالبىِ خاک بر سر نسازید. 

انسان بسازید، نه یک مشت انسان‌‏نماى قالبى ابزارى.  و تو اى روحانى و اى عالم دینى، یا تو اى نویسنده و گوینده غیر معمّم! با گفته‌‏ها و نوشته‏‌هایت یک مشت موجود قالبى، یک مشت انسان‏‌نمایى که به کارخانه بزرگ اجتماع سفارش داده‌‏اند تا با فلان مدل به دنیا بیاید،  با فلان مدل بیندیشد، با فلان مدل زندگى کند، و با فلان مدل بمیرد، تحویل آینده نده! آینده بشریت به انسان نیاز دارد؛ انسان برخوردار از شخصیت انسانى؛ انسانى که خود را بسازد و محیط خود را. دوست ندارم دیگر معلم خود را «باغبان» بنامد. دوست ندارم دیگر معلم و مربى خود را «چوپان» تلقى کند. 

این کلمات مبتذل شایسته شأن معلم نیست. نه شایسته شأن او و نه شایسته شأن آنان که مسئول تعلیم و تربیت آنهاست. معلم و مربى برترین کمک‏‌کار به انسانى است که در حال خودساختن است.  اى معلم، اى مربى، اى عالم دینى، اى روحانى، اى مدیر مدرسه، اى مدیر مؤسسه، اى مدیر جامعه! مبادا براى پوشاندن نقائص خویشتن به‌ اِعمال خشونت و دیکتاتورى متوسل شوى و از آزادى طبیعى دیگران جلوگیرى نمایى. گاهى معلم سر کلاس مطلبى را خوب نمى‏‌داند، یا اگر مى‌‏داند خوب نمى‌تواند بیان کند و بفهماند؛ یکى از بچه‌‏ها قیافه‌‏اش یک خرده در هم است، سرش پایین است و خوب گوش نمى‏‌دهد، یا شلوغ مى‏کند؛ آن وقت معلم متوسل به پرخاش و خشونت مى‏‌شود. براى چه؟ در حقیقت براى آنکه کمبود خودش را بپوشاند. مدیران جامعه و رهبران امت‌ها هم همین‏طور؛ مدیران مؤسسات هم همین‏طور؛ ناتوانی‌هاى خویشتن را در ساختن و راه بردن انسان‌هاى دیگر با خشونت مى‌‏پوشانند.


شهید بهشتی/ نقش آزادی در تربیت کودکان، ۱۶۰-۱۵۹


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی